Powstańczy wieczór

28.01.201308:05

Sławomir

Wieczorem 22 stycznia Gminny Ośrodek Kultury uczcił Rocznicę 150-lecia wybuchu Powstania Styczniowego programem słowno-muzycznym. Były pieśni patriotyczne i opowieści z rodzinnych przekazów.

 

Salę baletową wypełniły reprodukcje rysunków Artura Grottgera z cyklów „Polonia” oraz „Lithuania”, a także prace członków sekcji plastycznej GOK. Przybyłych powitał dyrektor Arkadiusz Głogowski, który odczytał historyczny dokument – manifest Komitetu Centralnego Tymczasowego Rządu Narodowego, ogłoszony w Warszawie w dniu 22 stycznia 1863 r., w którym przywódcy powstania przedstawili motywy jego wybuchu oraz cele do jakich prowadzi. A jednym z celów, obok wolności i niepodległości narodowej, było całkowite uwłaszczenie „ludu rolniczego” oraz ogłoszenie „wszystkich synów Polski, bez różnicy wiary i rodu, pochodzenia i stanu, wolnemi i równemi Obywatelami kraju”.


Pisarka oraz dziennikarka Bożena Abratowska przeczytała swoje opowiadanie zawierające wspomnienie z wczesnego dzieciństwa, kiedy u boku dziadka, weterana powstania styczniowego, uczestniczyła w jego odznaczeniu przez marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystość miała miejsce w sulejowskim dworku Marszałka, a autorka zapamiętała go jako uśmiechniętego pana z dużymi wąsami. Opowiadanie zawierało również motyw historyczny i dotyczyło niezwykłego ocalenia od śmierci Ludwika Walesiaka, wiejskiego chłopaka, który w 1863 roku dostarczał pocztę jednemu z ukrytych w lesie oddziałów. Schwytali go kozacy i biciem próbowali wymusić informacje na temat powstańców. Nic nie powiedział. Wtedy powiesili go na drzewie. Odcięty po kilku godzinach przez starszego brata, został uznany za zmarłego. Przeżył jednak i o własnych siłach doczołgał się do domu. W niepodległej Polsce uhonorowano go stopniem oraz pensją oficerską. Zmarł w 1924 roku.


Muzycznym gościem wieczoru był warszawski – zapowiedziany jako gwiazda -zespół wokalny „Szczęśliwa 60-tka”, w skład którego wchodzą na ogół osoby w wieku emerytalnym i przedemerytalnym. Występująca pod kierownictwem artystycznym Andrzeja Chłanda grupa specjalizowała się w wykonywaniu pieśni z okresu Księstwa Warszawskiego, ale kilka lat temu poszerzyła repertuar o utwory patriotyczne i żołnierskie także z innych okresów. „Szczęśliwa 60-tka” ma za sobą liczne występy, nie tylko w kraju, bo śpiewali pod różnymi szerokościami geograficznymi, między innymi w Japonii. Na wiązowskiej ziemi, w mroźny wieczór styczniowy, rozległy się gorące rytmy i słowa pieśni „Marsz, marsz Polonia”, „W krwawym polu”, „Jak to na wojence ładnie”, „Ostatni mazur”. Niektóre z utworów goście zaśpiewali a capella razem z widzami.


Ciekawe wystąpienie dotyczące powstańczych tradycji rodzinnych miał zaproszony przez dyrektora GOK, mieszkaniec Halinowa, a także niemieckiej Bremy, Bernard Zaborowski, z korzeni Kaszub, którego przodkowie uzyskali od króla Jana Kazimierza szlachectwo za dostarczanie materiałów do budowy statków wojennych, niezbędnych w wojnie ze Szwecją. Przybył także znany dziennikarz specjalizujący się w historii regionu otwockiego Wiesław J. Muszyński. Krótką prelekcję na temat śladów powstania styczniowego na wiązowskiej ziemi wygłosił Ryszard Szczęsny.

 


Piotr Kitrasiewicz
Foto: PK
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Półmaraton Wiązowski
grafika, link do wyników półmaratonu

Sponsorzy generalni XXXIII półmaratonu Wiązowskiego

w lewo
  • logo Auchan  
  • logo Dakoma  
  • logo Marwell  
  • logo Fideltronik INIGO  
  • logo Prefagbud  
w prawo
 

Administrator nie ponosi odpowiedzialności za treść informacji zamieszczonych na stronach jednostek, do których może nastąpić przekierowanie ze strony www.wiazowna.pl

W przypadku naruszenia przez administratorów tych stron praw osób trzecich, a w szczególności praw autorskich i dóbr osobistych poszczególnych osób, przekierowanie do tych stron zostanie zlikwidowane.

© 2005 - 2007 Urząd Gminy Wiązowna
Zawartość merytoryczna: e-mail urzad@wiazowna.pl

Projekt,

CMS,

hosting

-

Maxus Net Communications 2007

 

 
Liczba odwiedzin:            Liczba osób online: